SQEEK KNÍK KNÍK SQEEK KVÍK SQEEK!

Princezna Mononoke

15. dubna 2007 v 12:51 | Rausek |  Anime, manga apod.
Poslední dobou úplně ulítávam na žánru anime, takže jsem se rozhodl, že sem o tom něco napíšu. A čím jiným začít, než jedním z nejvychvalovanějších, nejpropracovanějších a komerčně nejúspěšnějších (i nejnákladnějších) anime?

Příběh
Ašitaka je princ horského lidu, žijícího v malé vesnici v harmonii s přírodou. Všichni žijí šťastně a spokojeně, až do doby, kdy se z lesa vyřítí nenávistí zaslepený, zraněný bůh kanec, který se rozhodne zaútočit na vesnici. Ašitakovi se ho sice podaří zastavit ještě předtím, než se k ní dostane, je však při boji zraněn a stižen kletbou - hrozí, že se jeho zranění rozšíří a celého jej zahubí. Vydává se tedy pryč ze svých rodných hor ve snaze, najít lék a zjistit, co zranilo kance, že ho to přivedlo do takové nepříčetnosti. Na své cestě se setkává s potulným mnichem jménem Jigo, který ho navede na cestu k tajemnému hvozdu, kde údajně sídlí lesní bohové a dokonce i duch lesa. Ašitaka se tedy s mnichem rozloučí a vydá se směrem k tajemnému lesu. Zde však probíhá válka mezi lidmi ze Železného města, vedenými paní Eboši, a lesními bohy, v jejichž čele stojí Moro z kmene vlků. Lidé potřebují vykácet leskvůli těžbě železa a výtopu pecí, aby se uživili a přežili. Naproti tomu se lesní tvorové snaží pouze ochránit les v němž žije nejvyšší z nich - duch lesa. Do toho všeho se navíc brzy zapojuje i mnich Jigo, který má na přání císaře uříznout duchovi lesa hlavu, a Asanu se svými samuraji, kteří se pokouší dobýt město a zmocnit se jeho bohatství. Na čí stranu se má tedy Ašitaka přidat? Kdo je tady v právu? A kdo je ta tajemná dívka bojující na straně vlků?
Víc mám už neprozradím, nechci vás připravit o zážitek z příběhu. ^_~

Postavy
Ašitaka
Princ lidu z hor. Je asi nejkladnější postavou celého příběhu. Po tom, co jej stihla kletba, pochopil, co dokáže s člověkem udělat nenávist, a tak se snaží řešit vše mírovou cestou. Když to ale jinak nejde, dokáže použít i hrubé síly (i když ustřelit někomu obě ruce jediným šípem, je podle mě přehnané). Během příběhu se navíc zakouká do San, což trochu naruší jeho racionální myšlení.

San
Dívka vychovaná vlčí bohyní Moro. Chodí oblečená v bílé vlčí kožešině a snaží se pomáhat své "matce", jak je to jen možné. Jejím cílem, jakožto i cílem kmene vlků, je zabít Eboši, neboť právě ji viní za stávající situaci. Lidé jí přezdívají Mononoke hime (princezna duchů) a věří, že je ztělesněním démona, neboť jí vlci vzali duši. Její duše i srdce jsou ve skutečnosti v naprostém pořádku, což se ukáže v době, kdy se zamiluje do Ašitaky.

Eboši
Vládkyně Železného města. Zpočátku je líčená jako naprosto záporná postava. Koneckonců je to ona, kdo zranil a uvedl do nepříčetnosti boha kance, který zaútočil na Ašitakovu vesnici, a je to také ona, kdo se snaží vykácet les a pobít jeho obyvatele. Brzy se však ukazuje, že jde o moudrou a spravedlivou vládkyni, které jde jen o svůj lid a která má soucit s lidmi - vykupuje dívky, které klesly až na dno, z nevěstinců a stará se o malomocné.

Jigo

Potulný mnich. Pokud se v příběhu vůbec vyskytuje nějaká záporná postava, pak je to Jigo. Neustále si hrabe jen svůj vlastní píseček, navíc si s tím ani nešpiní vlastní ruce a raději za sebe nechává dělat špinavou druhé. Na druhou stranu je to právě on, kdo poradí Ašitakovi, aby se vydal směrem k hvozdu ducha lesa, i když těžko říct, co tím sleduje.

Prostředí
I když možná příběh trochu připomíná pohádku a kresba disneyovky, nic není dáleod pravdy. Navzdory svému zpracování, je PM propracovaný příběh ve kterém chybí obvyklá černobílost pohádek. Není vůbec jisté, která ze stran je v právu - lesní tvorové tu sice byli dříve a snaží se jen o vlastní přežití, ale zase se ihned vrhají do boje a něco jako mírová cesta je jim cizí. Lidé naproti tomu neberou k lesu žádné ohledy a naprosto bezcitně jej ničí.
Co se soubojů týče, tak i když jsou místy docela drsné, nečekejte žádné matrixovské výpady a trojitá salta. Občas se sice mírně přehání (viz. již zmíněné ustřelené ruce), ale jinak vypadají v celku realisticky.

Provedení
Kresba a animace jsou dokonce lepší než Miyazakiho standart (větší poklona snad neexistuje). Pozadí scén je propracované do detailů. Většina anime se soustředí na postavy a dává přednost jednodušímu pozadí, tady je ale vidět, že se animátoři doslova piplali s každou kytičkou, s každým lístkem (neuvěříte, že jsou některé scény animované). Postavy navíc nevypadají oproti pozadí a nic hůře. Hudba je pěkná a dokonale podtrhuje atmosféru filmu. Hlasy postav jim prý v originále dokonale sedí. Já měl bohužel možnost vidět pouze česky dabovanou verzi a ta zrovna kvalitní není.
Takže na závěr shrnutí: Princezna Mononoke je opravdu hodně zdařilí film, který dopručuji všem, nejen těm, kteří se zajímají o anime a animované filmy (a obzvlášť těm, kteří si, myslí že anime a pokémon jsou synonyma). Mimochodem víte, že Princezna Mononoke je důvod toho, že Titanik byl v Japonsku totální propadák? Šli do kin ve stejnou dobu a japonci prostě vědí, co je dobré. m ^__^ m
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bogo Bogo | Web | 10. srpna 2007 v 12:50 | Reagovat

Tak jsem se včera odhodlal ke kroku zcela nevídanému, vyhrabal jsem někde to DVD s Anime filmama od tebe a tu Princeznu Mononoke si pustil. Nejdřív jsem se chvíli přizpůsoboval tomu, že to prostě neni hraný, ale pak celkem ok. Jen se mi nelíbí japonský pojetí těch bohů a démonů, kromě toho vlka vypadali všichni pěkně hnusně a obyčejně. Taky mě zarazilo, že je mi to povědomý, skoro bych se vsadil, že aspoň kus už jsem někdy viděl, samozřejmě v televizi, někdy v sobotu ráno, mezi pohádkama. Jinak kvalita videa nedala moc vyniknout tomu prostředí propracovanému do detailů, ale některý ty scény jsou fakt nádherný. Taky se mi nelíbil konec, moje představa happy endu byla víc ekologická a anti-lidská. :-)

Tak jsem se podělil o svůj názor jako člověk anime neznalý, byl to můj první anime film, a určitě ne poslední. :-)

2 anonym anonym | 28. prosince 2007 v 13:29 | Reagovat

Chceš si pokecať o Anime a Mange  ale nemáš kde??? Navštív  Otaku forum

http://seenka.nice-boards.com/

3 Sogne Sogne | E-mail | 25. března 2008 v 2:38 | Reagovat

Mononoke bylo jedno z prvních anime, které jsem viděla a absolutně mu propadla.. pouštěla jsem si ho jednu dobu celkem pravidelně než jsem šla do školy. Měla jsem ho v angličtině.. a ty hlasy mi na to více méně seděly, ale jedním z mých snů, je slyšet ji v japonském originále.. doufám, že v té době budu již japonštině rozumět víc než každý padesátý slovíčko :P

A hudba mi přišla tak dokonalá, že jsem se kvůli ní málem začala učit na klávesy (než mi pes překousal kabel).

Popis anime máš velmi dobrý :) a snažila jsem se to kritizovat objektivně (stále je Mononoke jedním z mých nejoblíbenějších anime)

Jen mě tak napadlo.. píšu práci k maturitě na téma: Anime a působení na společnost.. napadlo mě, jestli by ti jen nenaskočilo na mysl něco, co by sis myslel, že by tam určitě mělo být... Kdyby tak je tam můj email a mohla bych za jakékoliv návrhy, jen poděkovat :)

4 Marty Marty | E-mail | 14. června 2008 v 20:31 | Reagovat

čau lidi kdyby někdo měl odkaz na tenhle film tak mi ho pls pošlete na email.

5 Anna Anna | E-mail | 14. srpna 2008 v 22:03 | Reagovat

Ahoj prosím, kdyby jste někdo měl odkaz na tenhle úžasný filmík, pošlete mi ho prosím moc!

6 vall vall | E-mail | 15. května 2011 v 17:44 | Reagovat

Tento film je můj nej nej nej nej....lepší film na světě    taky chci mít ty vlky doma a vůbec aby cely svět byl jak ten film.♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

7 Anita Anita | 3. prosince 2011 v 15:58 | Reagovat

super to je

8 gabrioletka1 gabrioletka1 | E-mail | Web | 10. listopadu 2012 v 21:04 | Reagovat

Sice jsem už to jednou viděla jako pohádku,ale Mononoke je princezna,a já mám ráda princezny.

9 misshapen misshapen | Web | 20. června 2015 v 8:29 | Reagovat

sms pujcka 10000 :-!

10 johny johny | Web | 9. září 2016 v 12:16 | Reagovat

online pujcky uničov ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama